Warszawa siatkówką plażową stoi! Nowa jakość World Tour w stolicy

Wielka siatkówka plażowa wraca do Warszawy! W dniach 2-5 września na Plaży Wilanów odbędzie się 2021 FIVB Beach Volleyball World Tour Warsaw presented by ORLEN Paliwa, czyli turniej z cyklu Pucharu Świata! I, jak zawsze w Warszawie, będzie wyjątkowy!

Dlaczego Warszawa jest tak ważnym ośrodkiem siatkówki plażowej w Polsce? Przede wszystkim to w stolicy zorganizowano pierwszy żeński turniej z cyklu World Tour w naszym kraju. W 2006 roku na obiektach Agrykoli rywalizowały najlepsze zawodniczki z całego świata. Co ciekawe, była to pierwsza tego typu impreza nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Wschodniej. Turniej zdominowały wówczas Chinki. Złote medale z Warszawy wywiozły Wang i Tian Jia, które w finale pokonały Zhang Xi i Xue.

Turniej z cyklu Pucharu Świata był dla Warszawy i naszego kraju ogromnym wydarzeniem, a w 2007 roku Międzynarodowa Federacja Siatkarska FIVB ponownie przyznała stolicy prawo organizacji żeńskiego turnieju. Tym razem na Agrykoli najlepsze były słynne Brazylijki – Larissa i Juliana, które w finale pokonały Adrianę Behar i Sheldę.

Polska siatkówka plażowa wciąż raczkowała, jednak możliwość gry z najlepszymi na świecie była ogromnym polem doświadczalnym. Niestety po edycji w 2007 roku globalny beach volley zniknął z Warszawy, jednak powrócił do niej w wielkim stylu. W 2018 roku na obiektach Monta Beach Volley Club zorganizowano czterogwiazdkowy turniej World Tour, zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Świetnie te zawody wspominają Bartosz Łosiak i Piotr Kantor, którzy po raz pierwszy w historii okazali się najlepsi przed własną publicznością. W klasyfikacji kobiet zwyciężyły Kanadyjki Heather Bansley i Brandie Wilkerson.

Plażową tradycję podtrzymano także w 2019 roku, a na obiektach Monta Beach Volley Club ponownie zorganizowano czterogwiazdkowego World Toura. Wtedy najlepsze okazały się pary Evandro Oliveira/Bruno Oscar Schmidt (mężczyźni, Brazylia) oraz Australijki Mariafe Artacho del Solar/Taliqua Clancy.

Pandemiczny rok 2020 niestety sprawił, że w Polsce zabrakło turniejów siatkówki plażowej na światowym poziomie. Beach volley wraca jednak do Warszawy i to… znów bardzo prestiżowo! W nowej, wyjątkowej lokalizacji, bo na Plaży Wilanów, w dniach 2-5 września odbędzie się męski turniej 2021 FIVB Beach Volleyball World Tour Warsaw presented by ORLEN Paliwa.

Już teraz wiadomo, że w Wilanowie powalczą pary z całego świata. Oprócz gospodarzy, czyli duetów Miłosz Kruk/Jakub Szałankiewicz, Mikołaj Miszczuk/Jakub Kurowski, Mateusz Florczyk/Jakub Nowak, Piotr Groszek/Piotr Ilewicz, w Warszawie zagrają m.in. drużyny z Finlandii, Łotwy, Austrii, Estonii, a nawet Argentyny, Kanady, Izraela czy Serbii.

– Zapowiada się więc ciekawa, międzynarodowa rywalizacja. Po cichu oczywiście liczymy na nasze duety, ale cieszę się, że w naszym turnieju, który organizujemy po raz pierwszy, chce zagrać tak dużo drużyn z całego świata. W tych parach nie brakuje mistrzów Polski, a nawet mistrzów Europy czy świata. Serdecznie zapraszamy na turniej – mówi Piotr Głogowski, główny organizator turnieju.

Oprócz siatkówki plażowej na najwyższym światowym poziomie, na Plaży Wilanów odbędą się nocny mecz Gwiazd fazy grupowej lub Mecz Narodów w tenisie plażowym, a także nocny mecz Gwiazd w siatkówkę plażową: czterech halowych Mistrzów Świata vs czterech plażowych Mistrzów Świata. Organizatorzy przygotowali również szereg atrakcji dla kibiców, także najmłodszych.

Wstęp na turniej jest wolny. Więcej informacji o evencie można znaleźć na oficjalnym profilu oraz w dedykowanym wydarzeniu na Facebooku.

Partnerami wydarzenia są: m.st. Warszawa, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Dzielnica Wilanów, Centrum Sportu Wilanów oraz CEV i FIVB. 

Sponsorem tytularnym jest ORLEN Paliwa. 

Autor: Maciej Nowocień