Kraków gotowy do VW Beach Pro Tour Futures by Orlen Paliwa

fot. Bogusław Świeżowski/Urząd Miasta Krakowa

fot. Bogusław Świerzowski/Urząd Miasta Krakowa

Dwa tygodnie z siatkówką plażową – tak przedstawia się najbliższy czas w Krakowie. Do Grodu Kraka zjadą duety z całego świata. – Poziom, jaki prezentują zgłoszone pary, jest bardzo wysoki. Będzie można obejrzeć naprawdę dobre spotkania – przyznał delegat techniczny CEV, Pier Paolo Murgioni.

Światowa siatkówka plażowa pokochała polskie turnieje. Każdy organizowany nad Wisłą cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tak jest również w przypadku VW Beach Pro Tour Futures Kraków by Orlen Paliwa. Od 6 do 9 czerwca, a także od 13 do 16 czerwca teren przy Galerii Krakowskiej będzie tętnił światowym, plażowym życiem. – Cieszę się, że Kraków po raz kolejny może gościć tak wysokiej klasy zawody. Szykują się duże emocje, a uczestnicy zapewnią wysoki poziom sportowy. Bardzo dziękuję wszystkim sponsorom, organizatorom, przedstawicielom polskiej federacji za zaufanie dla Krakowa. Witam VW Beach Pro Tour Futures Kraków by Orlen Paliwa w naszym mieście. Może przywitanie pogodowo nie wyszło najlepiej, ale z tego, co wiem, w kolejne dni będzie już lepiej. W weekend szykują się słoneczne dni. Myślę, że na placu przed Galerią Krakowską będzie dużo emocji i atrakcji dla kibiców, mieszkańców i turystów – powiedział Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Łukasz Sęk.

Dla Miasta Krakowa to historyczny, pierwszy taki turniej plażowy, ale nie pierwsza duża międzynarodowa impreza sportowa. Tegoroczny kalendarz obfituje w takie wydarzenia, choć VW Beach Pro Tour Futures Kraków by Orlen Paliwa jest szczególny. – Kraków rzeczywiście ma dobrą serię dużych, międzynarodowych imprez. W ubiegłym miesiącu rozgrywane były tu zawody w rugby 7 na wysokim poziomie światowym. W tym miesiącu przed nami siatkówka plażowa. Za miesiąc mamy mistrzostwa świata w szachach, a we wrześniu mistrzostwa świata w teqballu. Jest to piękna seria. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że idziemy w tym kierunku, że sport światowy w Krakowie gości na co dzień – przyznał Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Kultury Fizycznej Janusz Kozioł.

Jak zdradził Janusz Kozioł, turniej VW Beach Pro Tour Futures Kraków by Orlen Paliwa może być początkiem dłuższej serii wydarzeń tego typu. Kraków chciałby gościć najlepsze pary plażowe co roku. – Siatkówka plażowa to dyscyplina sportu, która cieszy się ogromną popularnością. Jest w rodzinie dyscyplin olimpijskich, więc poziom jest nad wyraz wysoki. Chcemy w najbliższych latach gościć tych sportowców w Krakowie. Taki jest nasz cel i dotyczy to nie tylko tego, co jest teraz, ale i następnych lat – zapewnił.

Siatkówka plażowa zaskoczy odwiedzających w najbliższym czasie Galerię Krakowską. Główna arena zmagań powstała na placu tuż przy wejściu do obiektu. Teren ten często staje się miejscem szczególnych wydarzeń, a setki ton piachu są na nim wysypane nie po raz pierwszy. – Galeria Krakowska, która w tym roku osiąga pełnoletność, ponieważ to jest już 18 lat od czasu, jak istniejemy na krakowskim rynku. Stała się ona, w naszym odczuciu, bramą do miasta, dzięki naszej lokalizacji w pobliżu dworca głównego PKP i w pobliżu dworca autobusowego. Dlatego też czujemy dużą odpowiedzialność społeczną za to, gdzie jesteśmy, za przynależność do społeczności Krakowa i Małopolski. Z tego powodu organizujemy różnego rodzaju wydarzenia kulturalne czy sportowe na placu przed naszym budynkiem – stwierdził dyrektor Galerii Krakowskiej, Jarosław Szymczak.

– Teraz stajemy się areną dla siatkówki plażowej rangi międzynarodowej. Istotne jest to, by na placu przed galerią odbywały się wydarzenia nieoczywiste. Plaża w centrum miasta nie jest normalnym wydarzeniem. Dlatego też cieszę się na ponowną współpracę z Panem Piotrem Głogowski, z którym w 2019 roku organizowaliśmy już wydarzenie związane ze sportami plażowymi. To nie było jednak wydarzenie tej rangi, jak to teraz przed nami. Dlatego, gdy Pan Piotr zadzwonił do mnie z pytaniem, czy nie zorganizowalibyśmy to, długo się nie zastanawiałem. Jesteśmy tu więc dzisiaj i zapraszam na plac przed galerią – dodał.

W tak dużym wydarzeniu niezwykle ważna jest strona rozrywkowa, a liczne atrakcje przyciągają kibiców i mieszkańców. Uwagę na aspekt sportowy zwraca delegat techniczny Europejskiej Federacji Siatkarskiej CEV. Poziom krakowskich zawodów będzie bowiem wysoki. – Chciałbym złożyć duże podziękowania dla Krakowa, organizatorów i polskiej federacji za organizację tego turnieju. Stawka drużyn biorących udział jest naprawdę z całego świata – od Afryki Północnej, po Mauritius, Australię, USA i Europę. Istotne jest też to, że poziom, jaki prezentują, jest naprawdę wysoki. Będzie można obejrzeć naprawdę dobre spotkania, więc zapraszamy kibiców na trybuny – podsumował Pier Paolo Murgioni.

Sztab organizacyjny VW Beach Pro Tour Futures Kraków by Orlen Paliwa ma wieloletnie doświadczenie w organizacji tego typu wydarzeń. To nie pierwszy raz, gdy tworzą je w Krakowie. – Pięć lat temu mieliśmy okazję współpracować z Galerią Krakowską przy Międzynarodowym Festiwalu Sportów Plażowych. Po tamtej imprezie mieliśmy świadomość, że jest to chyba najlepsze miejsce w Polsce, z największym potencjałem do organizacji takiej rangi turniejów. W tym roku uda się taki zorganizować. Jesteśmy przekonani, że będziemy mieć pełne trybuny – powiedział prezes zarządu Międzynarodowego Centrum Sportów Plażowych, Piotr Głogowski.

Z kolei wiceprezes organizacji, Paweł Zagumny zwrócił uwagę na bardzo ważny aspekt wydarzenia partnerów i sponsorów. – Ja bym bardzo chciał podziękować naszym partnerom i sponsorom, bez których VW Beach Pro Tour Futures Kraków by Orlen Paliwa nie mógłby się odbyć. Chciałbym życzyć zawodnikom, naszym mistrzom Polski zwycięstwa w turnieju. Wiem, że bardzo go pragną. Kibicom życzę udanej zabawy na trybunach lub przed telewizorami. Wszystkie niedzielne mecze będą transmitowane na antenach Polsatu – podkreślił halowy mistrz świata z 2014 roku.

W turnieju zagra wiele par zagranicznych, ale nie zabraknie też świetnych duetów reprezentujących Polskę. Jednym z nich są aktualni mistrzowie Polski – Jędrzej Brożyniak i Piotr Janiak. Polski team celuje w wygraną, która jest dla nich istotna pod wieloma względami. – Wygrana w tym turniej pozwoli nam jeszcze realnie walczyć o udział w mistrzostwach Europy. Chciałbym powiedzieć, że bardzo mnie cieszy, że siatkówka plażowa wraca w takie miejsca, jak teren przy galerii. Siatkówka plażowa szybko się rozwija, ale potrzebuje jeszcze tego, by wychodzić do ludzi. Takie miejsca bardzo mocno ją promują – powiedział blokujący pary Brożyniak/Janiak. Kilka dni temu broniący duetu Piotr Janiak w roli trenera sięgnął z polską reprezentacją po mistrzostwo świata w siatkówce plażowej osób niepełnosprawnych.

Siatkówka plażowa na wysokim poziomie z Krakowem związana jest nie od dzisiaj. Wcześniej w mieście rozgrywano bardzo ważne turnieje finałowe mistrzostw Polski. – Jako osoba związana z Krakowem bardzo się cieszę, że siatkówka na tym najwyższym poziomie wraca do miasta. Kraków wielokrotnie gościł najlepszych na polskiej arenie w trakcie finałów mistrzostw Polski, które trzykrotnie były organizowane na basenie w nowej Hucie. Teraz mamy okazję gościć turniej rangi międzynarodowej, w nowej lokalizacji. Choć nie zapominamy też o wcześniejszej lokalizacji. Już od środy ustawione są tam treningi par biorących udział w turnieju – powiedział wiceprzewodniczący wydziału siatkówki plażowej PZPS Damian Czkór. Pierwsze starcia rozegrane zostaną w czwartek, 6 czerwca, kiedy to na boisko w kwalifikacjach do turnieju głównego wybiegną mężczyźni.

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Orlen Paliwa.