Sukces w kwalifikacjach! Komplet polskich duetów w turnieju głównym

Po kilku dniach przerwy światowa siatkówka plażowa powróciła przed Galerię Krakowską. Tym razem boisko centralne do niedzieli należy do siatkarek. W czwartek odbyły się kwalifikacje do turnieju głównego. Po nich do głównych zmagań w VW Beach Pro Tour Futures Kraków by Orlen Paliwa awansowały obie startujące w eliminacjach polskie pary. W dalszych rozgrywkach zobaczymy więc duety Radelczuk/Łabuz i Zdon/Łukaszewska.

Po turnieju męskim VW Beach Pro Tour Futures Kraków by Orlen Paliwa nie pożegnał się z Krakowem. Boisko usytuowane przed Galerią Krakowską w tym tygodniu przejęły siatkarki. W czwartek, 13 czerwca rozegrano kwalifikacje do turnieju głównego. Wzięły w nich udział dwie pary z Polski – Julia Radelczuk i Paulina Łabuz oraz Aleksandra Zdon i Justyna Łukaszewska.

Dobry początek Polek

W pierwszej rundzie kwalifikacji wzięło udział szesnaście par. Dla kibiców najważniejsze były występy Polek. Pierwszymi z biało-czerwonych, które wybiegły na piach były Julia Radelczuk i Paulina Łabuz. Rywalkami młodych polskich siatkarek były Niemki – Leonie Klinke i Elea Beutel. Spotkanie od samego początku było bardzo zacięte, a żaden zespołów nie chciał odpuszczać. Ostatecznie inauguracyjny set padł łupem reprezentantek naszego kraju. W drugiej odsłonie emocje nie opadły. Oba duety w dalszym ciągu zacięcie walczyły o każdą piłkę. Tym razem również biało-czerwone świętowały triumf i awans do drugiej rundy eliminacji, ale potrzebowały do tego gry na przewagi.

Drugą polską parą, która w czwartek wystąpiła na boisku przed Galerią Krakowską była Aleksandra Zdon i Justyna Łukaszewska. Przeciwniczkami biało-czerwonych były Estonki – Eva Liisa Kuivonen i Grete Jürgenson. W pierwszym secie o wygranej decydowały detale. W nich lepsze były Polki i to one były bliżej awansu do dalszego etapu. Druga partia to zupełnie inna siatkarska historia. Biało-czerwone całkowicie przejęły kontrolę nad wydarzeniami na boisku i nie pozwoliły rywalkom zdobyć więcej niż 10 punktów. Oprócz polskich siatkarek do drugiej rundy awansowały też reprezentantki Szwecji, Kanady, Izraela, Słowacji i Czech.

Sukces biało-czerwonych

W rundzie drugiej Julia Radelczuk i Paulina Łabuz zmierzyły się z czeskimi zawodniczkami – Andreą Lorenzovą i Magdaleną Černą. Początek spotkania był wyrównany, jednak bardzo szybko kontrolę nad wydarzeniami na boisku przejęły Polki. Zaowocowało to zwycięstwem w pierwszej odsłonie. W drugiej partii sytuacja wyglądała bliźniaczo podobnie. Dzięki temu polskie siatkarki szybko, i bez zbędnego marnowania energii, awansowały do turnieju głównego.

W ostatnim meczu dnia Aleksandra Zdon i Justyna Łukaszewska zmierzyły się ze szwedzką dwójką Sarą Malmström i Huldą Rudberg. Starcie było wyrównane, a pierwsze na prowadzenie wyszły biało-czerwone. Polki, mimo starań rywalek, nie pozwoliły zniwelować wypracowanej przewagi i zakończyły pierwszego seta na swoją korzyść. W drugiej partii Szwedki podjęły walkę, a zacięta wymiana trwała niemal przez całą odsłonę. Dopiero w końcówce polskim zawodnikom udało się odskoczyć i wygrać mecz.
Oprócz Polek do turnieju głównego awansowały drużyny z Kanady – Amy Ozee i Kaylee Glagau oraz Izraela – Anita Dave i Yahli Ashush.

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Orlen Paliwa.